Siuntų deklaravimas

11/22/2023

Kokias siuntas reikia deklaruoti ir kokie taikomi mokesčiai?

Muitinei pateikinėti ir deklaruoti nereikia siuntų, kurios įsigyjamos Europos Sąjungos (ES) viduje, nes galioja laisvas prekių ir paslaugų judėjimas. Už tokias gaunamas siuntas nieko papildomai mokėti nereikia. Muito mokesčiais apmokestinamos tik siuntos siunčiamos iš trečiųjų šalių tokių kaip JAV, Didžioji Britanija, Kinija, Kanada ir pan.

Siuntoms iš trečiųjų šalių taikomi šie importo mokesčiai:

  • importo PVM (pridėtinės vertės mokestis) - standartinis 21 % (kai kurioms prekėms būna išimčių);

  • importo muito mokestis, priklausantis nuo įvežamos prekės kategorijos (HS kodo);

  • akcizo mokestis, taikomas specialioms prekėms (pvz., alkoholio, tabako gaminiams).

Nuo kokios sumos mokamas muito mokestis bei akcizai?

Importo PVM yra apmokestinamos visos iš trečiųjų šalių gaunamoms prekės. Vieninteliu atveju šio mokesčio mokėti nereikia importo metu, o deklaravimu muitinei pasirūpina pats prekių vežėjas, kai gaunamos siuntos muitinė vertė (prekės vertė + gabenimo išlaidos) neviršija 150 eurų ir importo PVM buvo įtrauktas į prekės vertę (IOSS sistema). Jeigu prekių pardavėjas neperduoda vežėjui IOSS kodo, deja, bet tokią siuntą teks deklaruoti patiems ir sumokėti atitinkamus mokesčius.

Antras mokestis, muito mokestis, yra taikomas jei prekių muitinė vertė (prekės vertė + gabenimo išlaidos) viršija 150 eurų. Skirtingoms prekėms (pagal HS kodą) yra taikomi skirtingo dydžio importo muito tarifai, kurie yra pateikti LITAR (Lietuvos Respublikos integruoto tarifo) duomenų bazėje. Jei žinote savo prekės dešimties skaitmenų HS kodą, pakaks sąrašo kairėje pasirinkti "Naršyti tarifą" ir paieškos laukelyje įvedus HS kodą bei pasirinkus šalį - spausti mygtuką "Ieškoti - importas". Nežinant kodo, vienas iš variantų yra spausti "Naršyti tarifą - Naršyti tarifą - importas". Atsivėrusiame sąraše pagal Jūsų prekės aprašymą reikės susirasti reikiamą prekę. Tačiau tai nėra lengva atlikti, bet įmanoma. Atkreipiame dėmesį, kad importo PVM, tokiu atveju kai taikomi muitai, jau skaičiuojamas nuo prekių muitinės vertės ir muito mokesčio sumos.

Nepriklausomai nuo vertės kai kurioms prekėms gali būti taikomas akcizo mokestis (LR muitinės svetainė - akcizų ir PVM taikymas). Tokiu atveju, importo PVM skaičiuojamas nuo bendros prekių muitinės vertės, muito mokesčio ir akcizo mokesčio sumos.

Kaip muito mokestis skaičiuojamas dovanoms?

Dovanoms taikomos šiek tiek kitokios importo mokesčių apskaičiavimo taisyklės. Kaip dovana klasifikuojamos siuntos, siunčiamos vieno fizinio asmens kitam fiziniam asmeniui be jokio atlygio, ir kurių viduje esantys daiktai akivaizdžiai yra skirti tik asmeniniam naudojimui.

Dovanų atveju importo mokesčiai yra apskaičiuojami taip pat kaip aprašėme viršuje, tik skiriasi vertės, nuo kurių jie yra taikomi. Importo PVM mokestis dovanoms taikomas tik tada, jei juose esančių daiktų vertė viršija 45 eurus, tačiau importo muito mokestis taikomas taip pat kaip ir kitoms siuntoms, t. y. kai prekių vertė viršija 150 eurų. Svarbu atkreipti dėmesį, kad net jei dovanos vertė nesiekia 45 eurų, siuntinį vis tiek privaloma deklaruoti muitine

Kokie galimi siuntos deklaravimo būdai?

Siuntai artėjant prie Lietuvos, vežėjai turi informuoti apie galimybę pasirinkti siuntos deklaravimo muitinei būdą atsižvelgiant į siuntos muitinę vertę:

  • savarankiškai per LR muitinės sistemą (iMDAS) - siuntas, kurių muitinė vertė iki 1000 eurų

  • per vežėją - bet kokios vertės;

  • per kitą muitinės tarpininką - bet kokios vertės.

Visais atvejais importo mokesčiai nesiskirs, nes jie skaičiuojami nuo prekių vertės. Tačiau nuo to, kurį deklaravimo būdą pasirinksi, priklausys papildomi administravimo bei tarpininkavimo mokesčiai, siuntos išmuitinimo greitis ir kokybė. Nusprendus deklaruoti savarankiškai, jei tai daroma pirmą kartą, reikės pačiam arba su muitinės tarpininkų pagalba užsiregistruoti EORI kodą.